3. Czas trwania zajęć powinien być dostosowany do grupy wiekowej (3- i 5-latki: zajęcia ok. 20-30 minutowe, 5- i 6-latki: zajęcia ok. 30- 40 minutowe, 7-latki i starsze dzieci: zajęcia do 45 minut). 4.Elementy logorytmiki noga być wplecione w codzienny plan zajęć grup przedszkolnych, wczesnoszkolnych i towarzyszyć przez cały rok

PROWADZĄCA: Marta Zarębska GRUPA: 4,5-latkiTEMAT BLOKU: „Moja Ojczyzna – Polska” TEMAT DNIA: „Piękna nasza Polska cała” TEMAT ZAJĘCIA 1: „Wybieramy się w podróż po Polsce” – krótka charakterystyka wybranych miejsc w Polsce, poznanie tradycyjnych tańców ludowych oraz śpiewanie piosenek związanych z naszym krajem. Poznanie zawodu kolejarza i konduktora. Czytanie globalne (5latki). METODY: • słowne: rozmowa, objaśnienie• oglądowe: pokaz, obserwacja • czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania FORMA: o zajęcia z całą grupą CEL OGÓLNY: nabywanie poczucia przynależności narodowej i rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski. CELE SZCZEGÓŁOWE:  zapoznanie z wyglądem mapy Polski, określanie kolorów na mapie poznanie miast oraz regionów Polski poprzez ilustracje, obrazki, stroje regionalne i inne rzeczy  wskazanie na mapie Polski wybranych miast (Warszawa, Kraków, Bielsko – Biała), gór, rzeki – Wisły, Morza Bałtyckiego  próby globalnego odczytywanie wyrazów (5-latki) rozwijanie słuchu  zapoznanie z dwoma tańcami regionalnymi  śpiewanie piosenek o Polsce wdrażanie do współdziałania w grupie  wdrażanie do słuchania poleceń nauczycielki. CELE OPERACYJNE: Dziecko:  wie, jak wygląda mapa Polski i potrafi określić kolory  utrwala nazwy: góry, rzeka, morze, miasto, stolica potrafi wskazać na mapie Polski: Warszawę, Kraków, Bielsko-Biała, Tatry, Morze Bałtyckie  zna obraz graficzny wyrazów: „mapa”, „Polska”, „Warszawa”, „Kraków”, „Bielsko-Biała”, „Tatry”, „Morze Bałtyckie”, „kolejarz”, „konduktor”, „marynarz”, „góral” (5-latki) oraz cyfr: 1, 2, 3, 4 rozpoznaje odgłosy: pociągu, szumu morza  wie, na czym polega zawód kolejarza, konduktora oraz marynarza uważnie słucha piosenek związanych z Polską  śpiewa piosenki: „Jedzie pociąg”, „Płynie Wisła, płynie”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”  potrafi zatańczyć do piosenek „Zasiali górale” oraz „Kręcą się kółeczka póki gra poleczka” rozpoznaje miasta oraz regiony Polski poprzez ilustracje, widokówki, stroje regionalne i inne rzeczy potrafi współdziałać w grupie  słucha poleceń nauczycielki. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - mapa Polski - ilustracje, - magnetofon, - płyty CD z nagraniami, - ilustracje i widokówki- akcesoria charakterystyczne dla wybranych regionów kraju, - napisy do czytania globalnego - bilety na pociąg, - odznaki „Kocham Polskę”PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. „Wszyscy są” – powitanie w kole piosenką: Wszyscy są, witam Was,Zaczynamy, już ja, jesteś Ty,Raz, dwa, Prezentacja mapy Polski, określanie kolorów na „Czym pojedziemy w podróż po Polsce?” – zagadka słuchowa: odgłosy pociągu. 4. „Wyjeżdżamy z Bielska – Białej” – oglądanie ilustracji i pocztówek związanych z naszym miastem. Prezentacja stroju wilamowskiego (oryginalny strój ludowy) używanego w powiecie bielskim (Wilamowice). Zapoznanie z zawodem kolejarza oraz konduktora na podstawie ilustracji. Globalne czytanie nazw zawodów (5-latki). Zaopatrzenie dzieci w bilety. 5. „Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa ze śpiewem.: Jedzie pociąg, jedzie pociąg,a w pociągu dzieci,jadą sobie na wycieczkę,słonko jasno wagon – hop!Drugi wagon – tup, tup!Trzeci wagon – klap, klap, klap!Pociąg jedzie w „Gdzie dojechaliśmy?” – odwiedzanie poszczególnych miejsc i zaznaczanie ich na mapie (napisy do globalnego czytania): • Stacja 1 – góry Tatry – zagadka muzyczna: Baśniowa kapela (muzyka góralska), oglądanie ilustracji, pocztówek, stroju góralskiego. Taniec „Zasiali górale”.• Stacja 2 – Kraków – zagadka muzyczna: Hejnał Mariacki, słuchanie piosenki pt.: „Hej na krakowskim rynku”, oglądanie ilustracji, pocztówek oraz stroju krakowskiego. • Stacja 3 – Warszawa – słuchanie piosenki pt.: „Warszawa”, oglądanie ilustracji i pocztówek, śpiewanie piosenki „Płynie Wisła, płynie”: „Płynie Wisła, płyniepo polskiej krainie 2x,a dopóki płyniePolska nie zaginie” 2xTaniec „Kręcą się kółeczka póki gra poleczka”. • Stacja 4 – Morze Bałtyckie – zagadka słuchowa: odgłosy morza i statku, nawiązanie do zawodu marynarza, ilustracje, pocztówki, muszle, bursztyny, kamyczki, piasek, miniaturka latarni morskiej. Powrót do Bielska – Białej i śpiewanie piosenki pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”: Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem Dziewczynką fajną i chłopakiemKochamy Polskę z całych sił,Chcemy byś również kochał ją i ty i ty. 1. Ciuchcia na dworcu czekadziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać pomknie daleko i przygód wiele na pewno w drodze spotka Jesteśmy Polką i Polakiem...2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałegdzie góry i górale to miasto stare w nim piękny Wawel obok Wawelu mieszkał Jesteśmy Polką i Polakiem...3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa bo tu stolica Polski Pałac Kultury, Królewski Zamek i wiele innych pięknych Jesteśmy Polką i Polakiem... 4. Toruń z daleka pachnie, bo słodki zapach pierników kusi mocno skończymy w Gdańsku skąd szarym morzem można wyruszyć dalej w Jesteśmy Polką i Polakiem... 7. Nagrodzenie dzieci odznakami „Kocham Polskę” i zakończenie ZAJĘCIA 2: „Warszawska Syrenka” – łączenie kropek, kolorowanie obrazka, a następnie wycinanie i wyklejanie ogona syrenki kawałkami z folii • słowne: rozmowa, objaśnienie• oglądowe: pokaz, obserwacja • czynne: zadań stawianych dziecku do o zajęcia z całą grupą o praca indywidualna. CEL OGÓLNY: nabywanie poczucia przynależności SZCZEGÓŁOWE:  uważne słuchanie „Legendy o tarczy i mieczu” odpowiadanie na pytania dotyczące legendy  zapoznanie z wyglądem herbu Warszawy  wskazanie Warszawy na mapie Polski rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej  wdrażanie do współdziałania w grupie  rozwijanie koordynacji wzrokowo–ruchowej  rozwijanie zdolności manualnych  wdrażanie do słuchania poleceń nauczycielki. CELE OPERACYJNE: Dziecko:  uważnie słucha „Legendy o tarczy i mieczu”  rozumie treść legendy  wie, jak wygląda herb Warszawy potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski  zna obraz graficzny wyrazów: „Syrenka”, „Warszawa” (5-latki) potrafi współdziałać w grupie  potrafi wykonać pracę plastyczną  wie, jak należy bezpiecznie posługiwać się nożyczkami i klejem słucha poleceń nauczycielki. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - „Legenda o tarczy i mieczu” H. Łochockiej- ilustracje do legendy - ilustracja z herbem Warszawy - mapa Polski- napisy: „Syrenka”, „Warszawa”- kontury Syrenki Warszawskiej - kredki- folia aluminiowa - nożyczki- ZAJĘCIA: 1. Zapoznanie z treścią „Legendy o tarczy i mieczu” H. Łochockiej ilustrowaną obrazkami. 2. Rozmowa na temat legendy: • Gdzie mieszkała Syrenka, kto był jej przyjacielem? • Jaka przygoda spotkała Syrenkę w drodze do Bałtyku? • Jaką nazwę przyjęło miasto, które powstało z osady Warsa i Sawy? • Do czego służyły Syrence tarcza i miecz? 3. Globalne czytanie wyrazu „Syrenka” (5-latki). 4. Zapoznanie z wyglądem herbu Warszawy. 5. Wskazanie na mapie stolicy Polski – Demonstracja wykonywania pracy plastycznej:  łączenie kropek, kolorowanie, zapoznanie z techniką plastyczną (wyklejanie kawałkami folii aluminiowej),  wskazanie, które miejsca na herbie należy wykleić, przypomnienie, w jaki sposób należy posługiwać się nożyczkami i klejem,  pokazanie jak przyklejać folię, zwrócenie uwagi na estetykę Warszawska Syrenka” – łączenie kropek, kolorowanie obrazka, a następnie wycinanie i wyklejanie ogona syrenki kawałkami z folii Omówienie prac i tworzenie Likwidacja zajęć – czynności porządkowe z pomocą dzieci pełniących dyżury.

3. „ Flaga Polski”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem serwetek białych i czerwonych. Nauczycielka rozdaje dzieciom i rodzicom serwetki w kolorze: czerwonym i białym. Zadaniem dzieci i rodziców jest poruszanie się w rytm tamburyna na przerwę dzieci łączą się z rodzicami i z serwetek tworzą flagę Polski. 4.
Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w PabianicachTemat zajęć: POLSKA – MOJA OJCZYZNATermin: I – Wesołe Kaczorki i IV - Misiaki Wiek dzieci: 5 i 6 - latkiMiejsce: sala przedszkolna grupy MisiakówOsoba prowadząca/e: Anna Dyniak, Magdalena Chołys, Kinga Nowicka, Monika WitusikCel ogólny: kształtowanie poczucia przynależności narodowejPrzewidywane efekty: Dziecko: 1. Wymienia i nazywa symbole Odwzorowuje ruchem Współdziała w grupie metody aktywizujące (metody twórcze: swobodnej ekspresji muzycznej, plastycznej), oglądowe (projekcja filmu), słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje).Formy: działalność indywidualna, zespołowa, zbiorowa (praca z całą grupą). Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego: • Obszar III, punkt 2: „Dziecko odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np.; grupy teatralnej, grupy sportowej”.• Obszar III, punkt 6: „ Dziecko nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np.: szacunek do dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość”.• Obszar IV, punkt 10: „Dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np.: o smoku Wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”..Pomoce / środki dydaktyczne: komputer, projektor, ekran, tamburyn, nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”, wstążki białe i czerwone z bibuły (paski ok. 3 cm szerokości), nagranie piosenki „Płynie Wisła, płynie”, kleje, arkusze papieru pakowego z narysowanymi konturami flag, kotyliony biało – czerwone, medale „W krainie orła białego”PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie: • przedstawienie celu spotkanie dwóch oddziałów przedszkolnych, • zabawa „Witam wszystkich, którzy...” – nauczyciel prosi, by pomachały do niego osoby, które zgadzają się z wypowiadanymi przez niego powitaniami, np.: witam wszystkich którzy, przyszli dziś do przedszkola, którzy wiedzą jak nazywa nasz kraj, którzy wiedzą, jakie barwy ma flaga Polski, którzy słyszeli legendę o smoku Rozmowa kierowana, inspirowana filmem „Polak Mały” – przedszkolaki oglądają sześciominutowy film, a następnie odpowiadają na pytania: jakie znacie polskie symbole narodowe?, dlaczego orzeł na czerwonym tle jest naszym godłem? Jaki tytuł nosi polski hymn? 3. Zabawa ruchowa „Orły do gniazd” – przedszkolaki dobierają się trójkami. Dwie osoby stają naprzeciw siebie i chwytają się za ręce – tworzą gniazdo, trzecia osoba staje między nimi – jest orłem. Na dźwięk tamburyna orły wyfruwają z gniazda i poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Gdy tamburyn przestaje grać orzeł musi wrócić do gniazda (niekoniecznie swojego). Po chwili zabawy następuje zmiana dziecka, które było Do hymnu! - zapoznanie z hymnem narodowym. Nauczyciel, odwołując się do filmu prosi, by dzieci odpowiedziały na pytania: kiedy / w jakich sytuacjach śpiewa się hymn? Jak się należy wtedy zachować? Następnie prezentuje postawę, jaka należy przyjąć podczas śpiewania hymnu państwowego. Przedszkolaki poruszają się swobodnie po sali, jednak gdy usłyszą umówione hasło: do hymnu! przyjmują odpowiednią postawę. Nauczyciel po kilku próbach śpiewa hymn, dzieci, które znają mogą się Zabawa ruchowa – improwizacja ruchowa do muzyki „Płynie Wisła, płynie”. Przedszkolaki otrzymują białe i czerwone wstążki z bibuły. Nauczycielka tłumaczy przedszkolakom zadanie: zaraz usłyszycie muzykę, chwyćcie wstążkę w dłoń i wykonujcie ruchy, tańczcie tak jak czujecie. Słuchajcie muzyki. Gdy jest szybka, tańczcie szybko, gdy jest wolniejsza, tańczcie wolniej. Nauczyciel prowadzi pokaz improwizacji ruchowej przez cały utwór, by przedszkolaki, które nie mają pomysłu mogły naśladować. 6. Polska – biało – czerwoni! Ze wstążek, z którymi tańczyły dzieci, teraz będą wykonywały flagę. Prosimy, by dzieci przypomniały – opowiedziały, jak wygląda polska flaga. Następnie pokazujemy przedszkolakom kontury polskiej flagi. Dzieci przyklejają białe i czerwone paski tak, by wypełnić kontury flagi. Zadanie przeprowadzamy z podziałem na Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Nauczyciel czyta zagadki dotyczące polskich symboli narodowych. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę, a następnie wskazane przez nauczyciela, odpowiada. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Każde dziecko otrzymuje biało – czerwony kotylion oraz medal kraju orła białego. Kolorowy medal przedszkolaki przyklejają na kotylion, a następnie umieszczają na piersi. O p r a c o w a n i e: Anna DyniakMagdalena ChołysKinga NowickaMonika Witusik
3. Dzieci siedząc nadal na dywanie wybierają się w podróż do „zaczarowanej krainy”. Prowadząca włącza spokojną muzykę, wszyscy zamykają oczy, marzą, po chwili otwierają oczy i rozglądają się sprawdzając gdzie się przeniosły.
3. Występ dzieci starszych. „Co to jest Polska” – Janczarski Czesław – Co to jest Polska? – spytał Jaś w przedszkolu. Polska – to wieś, i las, i zboże w polu, i szosa, którą pędzi do miasta autobus, i samolot co leci wysoko nad tobą. Polska – to miasto, strumień i rzeka, i komin fabryczny co dymi z daleka, a nawet W krainie muzyki. Scenariusz zajęć według metody Carla Orffa. - stwarzanie sytuacji wdrażających do rytmicznej gry na instrumentach perkusyjnych. - odpręża się i uspokoi podczas zabawy relaksacyjnej. Płyty z nagraniem piosenek i utworów muzyki klasycznej, instrumenty perkusyjne, kostki do gry, sylwety kolorowych kół i chmur, paski
Materiały na Dzień Poczty, Dzień Listonosza. Ania października 17, 2021. fotelu naczelnika! O tak, poczta zdecydowanie niesie ze sobą nutkę magii :) Okej, dosyć mojej pisanej paplaniny - przechodzimy do pomocy dydaktycznych dla WAS! Napis Dzień Poczty Polskiej. W formie niebieskich uroczych znaczków.
3-latki 4-latki 5-latki 6-latki uczniowie klas I-III Obszar podstawy programowej poznawczy obszar rozwoju społeczno-emocjonalny obszar rozwoju Pora roku na cały rok Uroczystości, święta patriotyczne Aranżacje Jakub Kozub Jerzy Zając Miłosz Konarski Wojciech Gąsior Muzyka Gabriela Gąsior Jerzy Zając Ludmiła Fabiszewska Miłosz
Grupa : 3,4 latki. Temat kompleksowy: Książka moim przyjacielem. Temat zajęcia: Mniej – więcej, tyle samo. Obszar z podstawy programowej: Liczy obiekty; Rozróżnia błędne liczenie od poprawnego; Ustala równoliczność dwóch zbiorów; Cele zajęcia (planowane osiągnięcia dzieci): Rozwija i doskonali umiejętności matematyczne
Scenariusz zajęć w przedszkolu Grupa wiekowa: 5- latki Blok tematyczny: „Polska – moja ojczyzna” Temat: „Symbole narodowe” Cele ogólne: - poznanie symboli narodowych, - zapoznanie z mapą konturową Polski, - kształtowanie poczucia przynależności narodowej, - rozwijanie sprawności ruchowej, - rozwijanie sprawności manualnej.
tV3HPh.
  • txeu49cghg.pages.dev/86
  • txeu49cghg.pages.dev/86
  • txeu49cghg.pages.dev/33
  • txeu49cghg.pages.dev/29
  • txeu49cghg.pages.dev/17
  • txeu49cghg.pages.dev/57
  • txeu49cghg.pages.dev/54
  • txeu49cghg.pages.dev/15
  • polska scenariusz 3 latki